A)At a distance of 0.218 cm from the center of a charged conducting sphere with
ID: 1422730 • Letter: A
Question
A)At a distance of 0.218 cm from the center of a charged conducting sphere with radius 0.100cm, the electric field is 430 N/C . What is the electric field 0.610 cm from the center of the sphere? B)At a distance of 0.208 cm from the axis of a very long charged conducting cylinder with radius 0.100cm, the electric field is 430 N/C . What is the electric field 0.588 cm from the axis of the cylinder? C)At a distance of 0.220 cm from a large uniform sheet of charge, the electric field is 430 N/C . What is the electric field 1.18 cm from the sheet?
Explanation / Answer
a) electric field at a distance due to a sphere is inversely proportional to the square of the distance
so
E1/E2 =(r2/r1)2
E2 = E1(r1/r2)2
E1 = 430 N/C
r1 = 0.218 cm
r2 = 0.610 cm
plugging iin we get
E2 = 54.9 N/C
B) electric feld due to a cylender is inversely proportional to the distance
E1/E2 = r2/r1
E2 = E1(r1/r2)
E1 =430 N/C
r1= 0.208 cm
r2 = 0.588 cm
plugging iin we get
E2 =152.1 N/C
C) electrc field due to a sheet is independent of dstance
so the field at 1.18 cm would also be 430N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.