A spatially uniform magnetic field B changes with time and induces an electric f
ID: 2110456 • Letter: A
Question
A spatially uniform magnetic field B changes with time and induces an electric field E in a region of three-dimensional space containing the origin. The electric field is E = k(−sin θ, cos θ) N/C at the point (x, y, z), where k = 5.3 and θ = arctan(y/x).
(a) What is the rate of change of the magnetic flux through the circle x 2 + y 2 = 4.0 m2 in the xy plane? Assume that the area normal points in the positive z direction.
(b) Assuming that the flux is zero at time t = 0 s, what is the flux through the circle when t = 10 s?
(c) What is the magnetic field strength at t = 10 s
Explanation / Answer
(a)the rate of change of magnetic flux is
(dO/dt) = B * (dA/dt) = B * 2 * ((dx/dt) + (dy/dt))
where B is magnetic field
(b)the flux through the circle at t = 10 s is
O = B * A
where A = 4.0 m^2
(c)we know that
v = (E/B)
or B = (E/v)
where B is magnetic field and v is the speed of electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.