A spaceship is traveling through deep space towards a space station and needs to
ID: 2001438 • Letter: A
Question
A spaceship is traveling through deep space towards a space station and needs to make a course correction to go around a nebula. The captain orders the ship to travel 2.7 106 kilometers before turning 70° and traveling 2.5 106 kilometers before assuming the path towards the space station. If the captain had not ordered a course correction, what would have been the magnitude and direction of the path of the spaceship if it had traveled through the nebula? magnitude 1008.57 Incorrect: Your answer is incorrect. Did you find the components of each vector and then add them? km direction ° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
here,
a = 2.7 * 10^6 km
a = 2.7 * 10^9 m
b = 2.5 * 10^6 km
b = 2.5 * 10^9 m
theta = 70 degree
R = sqrt(a^2 + b^2 + 2 * a * b * cos(theta))
R = sqrt( (2.7 * 10^9)^2 + (2.5 * 10^9)^2 + 2 * 2.7 * 10^9 *2.5 * 10^9 * cos(70))
R = 4.26 * 10^9 m
direction = arctan(a * sin(theta)/(b + a * cos(theta)))
direction = arctan(2.7 * 10^9 * sin(70)/(2.5 * 10^9 + 2.7 * 10^9 * cos(70)))
direction is 36.54 degree
the magnitude of path is 4.26 * 10^6 km and 36.54 degree counterclockwise from the +ve x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.