A spacecraft of 100 kg mass is in a circular orbit about the Earth at a height h
ID: 1393420 • Letter: A
Question
A spacecraft of 100 kg mass is in a circular orbit about the Earth at a height h = 3RE.
(a) What is the period of the spacecraft's orbit about the Earth?
T= ______h
(b) What is the spacecraft's kinetic energy?
K=_______J
(c) Express the angular momentum L of the spacecraft about the center of the Earth in terms of its kinetic energy K. (Use the following as necessary: RE for the radius of the Earth, K for the kinetic energy of the satellite, and m for the mass of the satellite.)
L=_______
d) Find the numerical value of the angular momentum.
L=______J*s
Explanation / Answer
a) we know time periode of Spacecraft, T = 2*pi*r^(3/2)/sqrt(G*Me)
= 2*pi*(4*Re)^1.5/sqrt(G*Me)
= 2*pi*(4*6.37*10^6)^1.5/sqrt(6.67*10^-11*5.97*10^24)
= 40496 s
= 11.24 hours
b) Orbital speed, Vo = sqrt(G*Me/r)
= sqrt(6.67*10^-11*5.97*10^24/(4*6.37*10^6))
= 3953 m/s
so, kinetic enrgy = 0.5*m*vo^2
= 0.5*100*3953^2
= 7.81*10^8 J
c) Ngular momentumL = m*vo*r
= m*vo*r
= 2*0.5*m*vo^2*r/(vo)
= 2*KE*r/vo
= 2*KE*(4*Re)/sqrt(G*Me/(4*Re))
= 2*KE*(4*Re)*sqrt(4*Re/(G*Me))
d) L = 2*7.81*10^8*(4*6.37*10^6)sqrt(4*6.37*10^6/(6.67*10^-11*5.97*10^24))
= 1*10^13 J.s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.