Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A space vehicle is coasting at a constant velocity of 22.1 m/s inthe + y directi

ID: 1764035 • Letter: A

Question

A space vehicle is coasting at a constant velocity of 22.1 m/s inthe +y direction relative to a space station. The pilot ofthe vehicle fires a RCS (reaction control system) thruster, whichcauses it to accelerate at 0.367 m/s2 in the +xdirection. After 60.0 s, the pilot shuts off the RCS thruster.After the RCS thruster is turned off, find (a) themagnitude and (b) the direction of the vehicle'svelocity relative to the space station. Express the direction as anangle (in degrees) measured from the +y direction.

Explanation / Answer

given the components of the initial velocity are y component is = 22.1 m/s x component is = 0 m/s there is a acceleration along the x axis so thecomponents of the final velocity are y component is = 19.6 m/s x component is =( 0+ 0.367*60 ) m/s = 22.02 m/s so the magnitude is = ( 22.02)2 +(22.1)2 = 31.197 m/s direction with + y axis is = tan-1 (22.02/ 22.1 ) = 44.896 degrees towards the +x-axis
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote