A source in vacuum emits electromagnetic radiation in every direction. At a poin
ID: 2107288 • Letter: A
Question
A source in vacuum emits electromagnetic radiation in every direction. At a point P, located 40m away from the source the electric field is E (z,t) = 10V/m îcos(kz+ 1.6×10^7 radians/s t).a) Determine the direction of energy transfer at point P.
b) Calculate the frequency and wavelength of this wave.
c) Write down the magnetic field (vector) as a function of position and time only, at point P.
A source in vacuum emits electromagnetic radiation in every direction. At a point P, located 40m away from the source the electric field is E (z,t) = 10V/m îcos(kz+ 1.6×10^7 radians/s t).
a) Determine the direction of energy transfer at point P.
b) Calculate the frequency and wavelength of this wave.
c) Write down the magnetic field (vector) as a function of position and time only, at point P.
c) Write down the magnetic field (vector) as a function of position and time only, at point P.
Explanation / Answer
a)
direction: -z
b)
frequency = f = w/2pi = 1.6e7/2/3.1416 = 2.55 * 10^6 Hz
lamda = c/f = 3e8/2.546e6 = 118 m
c)
B0 = E/c = 10/3e8 = 3.33 * 10^-8 T
B = (3.33*10^-8) * cos(kz + 1.6*10^7 radians/s t).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.