A solvent, S, having a density of 1.05 g/mL and K f = 3.90 ºC/m was uniformly co
ID: 566376 • Letter: A
Question
A solvent, S, having a density of 1.05 g/mL and Kf = 3.90 ºC/m was uniformly cooled. A graph of temperature-time readings showed a plateau (flat) region [S(l)/S(s)] at 16.6 ºC. A solution of 2.41 g compound B was dissolved in 23.6 mL of S. The solution was uniformly cooled and dropped in temperature until reaching 3.29 ºC . It remained at that temperature for several minutes.
1) How many grams of S were used?
2)What is the freezing point of S in ºC?
3)What was the molality of compound B in the solution?
4)What is the molecular weight of compound B?
Explanation / Answer
1)
volume of S = 23.6 mL
density = 1.05 g/mL
mass of S = 23.6 x 1.05 = 24.78 g
mass of S used = 24.8 g
2)
freezing point = 16.6 oC
3)
delta Tf = Kf x m
16.6 - 3.29 = 3.90 x m
m = 3.41
molality of compound B = 3.41 m
4)
molality = moles / mass of solvent in kg
3.41 = moles / 0.0248
moles = 0.0846 mol
moles = mass / moalr mass
0.0846 = 2.41 / molar mass
molar mass = 28.5 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.