A concave spherical mirror has a radius of curvature of 14.0 cm. A. Calculate th
ID: 2107022 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 14.0 cm.
A. Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 28.0 cm.
B. Calculate the size of the image.
C. Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 14.0 cm.
D. Calculate the size of the image.
E. Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.5 cm.
F. Calculate the size of the image.
G. Calculate the location of the image formed by an 6.00-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm.
H. Calculate the size of the image.
*Show work for full rating*
Explanation / Answer
-1/28 + 1/v = -2/14
so v = -9.33 cm
b) m = 9.33/28 = I/O
so I = 2 mm
c) -1/14 + 1/v = -2/14
v = -14 cm
d) m = 14/14= 1 so I = O = 6 mm
e) -1/3.5 + 1/v = -2/14
v = 7 cm
f) m = 7/3.5 = 2 = I/O
so I = 2x6 = 12mm
g) -1/10 + 1/v = -2/14
so v = -23.33
h) m = 23.33/10 = I/O
so I = 2.33 x 6 = 14 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.