A concave spherical mirror has a radius of curvature of 14.0 cm . Part A Calcula
ID: 1401901 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 14.0 cm .
Part A
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 28.0 cm .
9.33
Part B
Calculate the size of the image.
Part C
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 14.0 cm
Part E
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 3.50 cm .
cm
Part G
Calculate the location of the image formed by an 15.0-mm-tall object whose distance from the mirror is 10.0 m
s1 =9.33
cm <- (answer)Explanation / Answer
the radius of curvature = 14 cm
focal length = 14 / 2 = 7 cm
PART A
1 / f = 1 / v + 1 / u
1 / v = 1 / f - 1 / u
1 / v = 1 /- 7 - 1 / -28
v = -9.3 cm
the image distance is - 9.3 cm
PART B
m = -v / u
m = 9.3 / -28
m = -0.33
then m = h2 / h1
-0.33 *1.5 = h2
h2 = -0.495 cm
the height of the image is - 0.495 cm
PART C
when the object is at distance 14 cm
by using the mirror formula
1 / f = 1 / v + 1 / u
1/ v = 1 / f - 1 / u
1 / v = 1 / -7 - 1 / -14
v = -14 cm
the image distance is -14 cm
PART E
here also we use the same formula
1 / v = 1 / -7 - 1 / -3.5
v = 7 cm
the image distance is 7 cm
PART G
here also we use the same formula
1 / v = 1 / -7 - 1 / -1000
v = -7.049 cm
the image distance is -7.049 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.