Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have answers for questions but need explaining. An object moves with a constan

ID: 2106798 • Letter: I

Question

I have answers for questions but need explaining.

An object moves with a constant speed of 30 m/s on a circular track of radius 150 m. What is
the acceleration of the object?
A) zero
B) 0.17 m/s2
C) 5.0 m/s2
D) 6.0 m/s2
Answer: D


2) The maximum speed around a level curve is 30.0 km/h. What is the maximum speed around
a curve with twice the radius? (Assume all other factors remain unchanged.)
A) 42.4 km/h
B) 45.0 km/h
C) 60.0 km/h
D) 120 km/h
Answer: A


3) What is the centripetal acceleration of a point on the perimeter of a bicycle wheel of diameter
70 cm when the bike is moving 8.0 m/s?
A) 91 m/s2
B) 1.8 ? 102 m/s2
C) 2.1 ? 102 m/s2
D) 2.7 ? 102 m/s2
Answer: B



4) A point on a wheel rotating at 5.00 rev/s is located 0.200 m from the axis. What is the
centripetal acceleration?
A) 0.050 m/s2
B) 1.35 m/s2
C) 48.0 m/s2
D) 198 m/s2
Answer: D

5) How many revolutions per minute must a circular, rotating space station of radius 1000 m
rotate to produce an artificial gravity of 9.80 m/s2?
A) 0.65 rpm
B) 0.75 rpm
C) 0.85 rpm
D) 0.95 rpm
Answer: D

6) A motorcycle has a mass of 250 kg. It goes around a 13.7 m radius turn at 96.5 km/h. What is
the centripetal force on the motorcycle?
A) 719 N
B) 2.95 ? 103 N
C) 1.31 ? 104 N
D) 4.31 ? 104 N
Answer: C

Explanation / Answer

1) a=v2/r=6m/s2

2)The acceleration should be v2/r

v2/2r=302/r

v=302=42.4km/hr

3)a=v2/r=82/0.35=1.8*102m/s2

4)a=2r=(10)2*0.2=198m/s2

5)Let it be x rpm

(2x/60)2*1000=9.8

x=0.95 rpm

6)v=26.8m/s

F=mv2/r=1.31*104N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote