A skier starts from rest at the top of a frictionless incline of height 20.0 m,
ID: 2106631 • Letter: A
Question
A skier starts from rest at the top of a frictionless incline of height 20.0 m, as shown in the figure. At the bottom of the incline, the skier encounters a horizontal surface where the coefficient of kinetic friction between skis and snow is 0.188. Neglect air resistance.
Explanation / Answer
(a) using conservation of energy ... potential energy converted to kinetic energy implies mgh = 1/2 mv^2
hence v = sqrt(2gh)
given h = 20 m
g=9.8 m/s^2
therefore v = 19.798 m/s
(b) at the bottom of slope initial velocity u = 19.798 m/s
taking final velocity = 0 m/s
v^2 - u^2 = -2ad
a= deceleration =
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.