A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 1425297 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 14° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.1 m/s. The force of the rope does 990 J of work on the skier as the skier moves a distance of 5.5 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 2.7 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 5.5 m up the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 1.1 m/s and (c) 2.7 m/s?
Explanation / Answer
a) work done in pulling a skier by same distance = work done as before ( since force and displacement are same)
= 990 J.
b)the rate of work done = work done*speed / distance = 990*1.1/5.5 = 198 W
c)the rate of work done = work done*speed / distance = 990*2.7/5.5 = 486 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.