A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 1598084 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 13 degree with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 0.61 m/s. The force of the rope does 810 J of work on the skier as the skier moves a distance of 7.7 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 2.3 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 7.7 m up the Incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 0.61 m/s and (c) 2.3 m/s?Explanation / Answer
since constant speed is here so change in kinetic energy = 0
dKE = 0
W = -Wg
Wg is the same in both cases
Wg = 810 J
part b )
P = W/t
t = distance/speed = 7.7/0.61
P = 64.17 W
part c )
speed = 2.3 m/s
t = 7.7/2.3
P = 241.95 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.