A 5.00 mol sample of carbon dioxide undergoes a two-step process. First, at a co
ID: 2104334 • Letter: A
Question
A 5.00 mol sample of carbon dioxide undergoes a two-step process. First, at a constant volume, the gas behaves ideally as it is cooled from 47.0 degrees Celcius to -78.5 degrees Celcius where it reaches a pressure of 1 atm. Second, at -78.5 degrees Celcius and a constant pressure of 1 atm, the gas undergoes a phase change to dry ice. What is the change in internal energy of carbon dioxide for this entire process?
The constant volume molar heat capacity of carbon dioxide gas C_V is 28.46 J/mol . K, the heat of sublimation L_s of carbon dioxide is 6030 cal/mol, and the density of dry ice is 3.41 * 10^4 mol / m^3.
Part C
What is the change in internal energy delta U of carbon dioxide for this entire process?
Express your answer in joules
Explanation / Answer
delta U1 = n Cv ln T2/T1
=5 * 28.46 * (194.5-320) = -17858.65 J =- 17.858 KJ = - 17.858/4.18 KCal =- 4.271 KCal
delta U2 = delta Q = 6030*5 = 30.15 Kcal
Total change in internal energy = 30.15 - 4.271 = 25.879 KCal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.