Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.0-kg block, initially at rest on a level, frictionless surface, is attached

ID: 2054023 • Letter: A

Question

A 5.0-kg block, initially at rest on a level, frictionless surface, is attached to a Hooke's Law spring with spring constant k= 80 N/m. The spring, which is also level, is rigidly attached to a wall on the other end as shown in the diagram above. Also assume that there is no friction in the spring or at the point of attachment. The block is then streched from its equilibrium position at x= 0.00 m to a distance of 50 cm to the right and released. Taking the initial time to be t = 0.00s at the release point, answer the following:

What is the speed of the mass at x= 0.00m and at x= 0.50m?

Explanation / Answer

At x=0 all energy is in the form of only kinetic energy, kx^2/2=mv^2/2 80*.5^2=5*v^2 v=2 m/s At x=0.5 m all energy is in the form of potential energy i.e. velocity is zero

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote