Thanks! If you treat an electron as a classical spherical object with radius 1.3
ID: 2102562 • Letter: T
Question
Thanks!
If you treat an electron as a classical spherical object with radius 1.30 Times 10-17m , what angular speed omega is necessary to produce a spin angular momentum of magnitude ? Use h = 6.63 Times 10-34J middot s for Planck's constant, recalling that = h/2pi , and 9.11 Times 10-31kg for the mass of an electron. Express your answer in radians per second to three significant figures. Use the equation v = r omega relating velocity to radius and angular velocity together with the result of Part A to calculate the speed v of a point at the electron's equator. Express your answer in meters per second to three significant figures.Explanation / Answer
a) m=sqrt(6pi/4h)
L= sqrt(6pi/4h)x h/2pi
=sqrt(6h/16pi)= 8.90x 10^-18
w=L/mass= 8.90x 10^-18/9.11x10-31
=9.76x10^12 rad/sec
b) v=rw=r x 8.90x 10^-18 m/s [if we know the atom of the elment we calculate the radius of the orbit ad hence we calculate the velocity of electron]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.