Thanks in advance. Please answer 1 and 2 1. The equilibrium constant K c for the
ID: 900065 • Letter: T
Question
Thanks in advance. Please answer 1 and 2
1. The equilibrium constant Kc for the following reaction is 2.18 106 at 730°C.
Starting with 3.30 moles of HBr in a 12.0 L reaction vessel, calculate the concentrations of H2, Br2, and HBr at equilibrium.
2. Consider the following equilibrium process at 686°C.
The equilibrium concentrations of the reacting species are [CO] = 0.050 M, [H2] = 0.045 M, [CO2] = 0.086 M, and [H2O] = 0.040 M.
(a) Calculate Kc for the reaction at 686°C.
(b) If we add CO2 to increase its concentration to 0.40 mol/L, what will the concentrations of all the gases be when equilibrium is reestablished?
Explanation / Answer
Answer – Q 1) We are given, Kc = 2.18 106 , moles of HBr = 3.30 moles , volume = 12.0 L
reaction - H2(g) + Br2(g) <----> 2 HBr(g)
[HBr] = 3.30 moles / 12.0 L
= 0.275 M
So, reaction gets reversed, when we are given HBr in starting
2 HBr(g) <----> H2(g) + Br2(g) Kc = 1/ 2.18*106 = 4.59*10-7
Now we need to put ICE chart
2 HBr(g) <----> H2(g) + Br2(g)
I 0.275 0 0
C -2x +x +x
E 0.275-2x +x +x
Kc = [H2] [Br2] / [HBr]2
4.59*10-7 = x*x/(0.275-2x)2
4.59*10-7*(0.275-2x)2 = x2
We can neglect 2x from the (0.275-2x)2, since the Kc value is too small
So, 4.59*10-7*(0.275)2 = x2
x2 = 3.469*10-8
So, x = 1.86*10-4 M
We know, at equilibrium
[H2] = x = 1.86*10-4 M
[Br2] = x = 1.86*10-4 M
[HBr] = 0.275-2x
= 0.275-2*1.86*10-4 M
= 0.274 M
Q 2) a) We are given , reaction - CO2(g) + H2(g) <-----> CO(g) + H2O(g)
At equilibrium concentrations
[CO] = 0.050 M,
[H2] = 0.045 M,
[CO2] = 0.086 M, and [H2O] = 0.040 M.
Kc = [CO][H2O] /[CO2] [H2]
= 0.050 M * 0.040 M / 0.086 M * 0.045 M
= 0.517
b) When we increase the [CO2] = 0.40M
CO2(g) + H2(g) <-----> CO(g) + H2O(g)
I 0.40 0.045 0.050 0.040
C -x -x +x +x
E 0.40-x 0.045-x 0.050+x 0.040+x
We know,
Kc = [CO][H2O] /[CO2] [H2]
0.517 = (0.050+x)(0.040+x) / (0.40-x) (0.045-x)
0.517[(0.40-x) (0.045-x)] = (0.050+x)(0.040+x)
0.517x2-0.230x+0.00931 = x2 +0.09x+0.002
x2-0.517x2 +0.09x+0.230x + 0.002 -0.00931
0.483x2 +0.32x -0.00731 = 0
So, x = 0.0221
So at equilibrium,
[CO2] = 0.40 -0.0221 = 0.378 M
[H2] = 0.045 -0.0221 = 0.0229 M
[CO] = 0.050+0.0221 = 0.0721 M
[H2O] = 0.040+0.0221 = 0.0621 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.