Thank you Uniform Electric Field Given a uniform electric field of magnitude 30.
ID: 2101253 • Letter: T
Question
Thank you
Uniform Electric Field Given a uniform electric field of magnitude 30.0 N/C pointing in the positive x-direction and a positive charge q = 2.5 C The charge moves from x = 0.0 m to x = 2.0 m, how mu Ch work is done by the electric field on the charge? What is the change in potential energy as the charge moves from x = 0.0 m to 2.0 m? What is the speed of the positive charge when it reaches 2.0 m? The mass of the charge = 3.0 kg. What is the change in potential as the positive charge moves from x = 0.0 m to x = 2.0 m? Using your answer from part d), what is the change in potential energy as the charge moves from x = 0.0 m to x = 2.0 m?Explanation / Answer
a)work=force*distance=30*q*x=150
b)work done by electric field=chane in potential enrgy.So answer=-150J
C)as energy is conserved change in potential energy=change in kinetic energy
so 150=0.5*3*v^2 so v=10m/sec
d)change in potential=change in potential energy/charge=-75
e)-150
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.