Thank you A rectangular loop of wire with sides H = 21 cm and W = 58 cm carries
ID: 2141879 • Letter: T
Question
Thank you
A rectangular loop of wire with sides H = 21 cm and W = 58 cm carries current I2 = 0.393 A. An infinite straight wire, located a distance L = 30 cm from segment ad of the loop as shown, carries current It = 0.754 A in the positive y-direction. What is Fad,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop? What is Fbc,x, the x-component of the force exerted by the infinite wire on segment ad of the loop?. What is Fnet,y, the y-component of the net force exerted by the infinite wire on the loop? Another infinite straight wire, aligned with the y-axis is now added at a distance 2L = 60 cm from segment bc of the loop as shown. A current, I3, flows in this wire. The loop now experiences a net force of zero. What is the direction of I3? along the positive y-direction along the negative y-direction. What is the magnitude of I3?Explanation / Answer
1) Fadx = B*I2*H = u0*I1*I2*H/(2*pi*L) = 4*pi*10^-7*0.754*0.393*0.21/(2*pi*0.3)
Fadx =41.48508e?9 N towards right
2) B = u0*I1/(2*pi*(L+W))
Fbcx = B*I2*H = u0*I1*I2*H/(2*pi*(L+W)) = 4*pi*10^-7*0.754*0.393*0.21/(2*pi*0.88)
Fbc x = 14.142640909e?9 N towards left
3) Fnet = u0*I1*I2*H/(2*pi*L)-u0*I1*I2*H/(2*pi*(L+W))
Fnet = 27.342439091e?9 N
4) Fnet due to second wire = u0*I1*I3*H/(2*pi*L2)-u0*I1*I2*H/(2*pi*(L2+W))
Fnet1 = -Fnet2
I1*((1/L1)-(1/L1+W)) = =I3*((1/L2)-(1/L@+W))
I3 = -2.022 A
along -y direction
5) I3 = 2.022A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.