A spherical mirror forms an image of an arrow at x = x 2 = -79.1 cm. The mirror
ID: 2100395 • Letter: A
Question
A spherical mirror forms an image of an arrow at x = x2 = -79.1 cm. The mirror is represented in the drawing as a plane at x = 0. The tip of the object arrow is located at (x,y) = (x1,y1) = (-110 cm, 7.87 cm).
1)
2)
3)
The object arrow is now moved such that image distance doubles, i.e., ximage,new = -158.2 cm. What is yimage,new, the new y co-ordinate of the image of the tip of the arrow?
4)
The object arrow is now moved to x = x1,new = -21.2 cm. What is y2,new, the new y co-ordinate of the image of the arrow?
Explanation / Answer
Part 1)
Apply 1/f = 1/p + 1/q
1/f = 1/110 + 1/79.1
f = 46.0 cm
Part 2)
h'/h = -q/p
h'/7.87 = -(79.1)/110
h' = -5.66 cm (y2)
Part 3)
1/46 = 1/p + 1/158.2
p = 64.86
h'/h = -q/p
h'/7.87 = -(158.2)/64.86
h' = -19.2 (new y2)
Part 4)
1/46 = 1/21.2 + 1/q
q = -39.3
h'/7.87 = -(-39.3)/(21.2)
h' = 14.6 cm (new y2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.