A spherical capacitor consists of two concentric conducting shells. The inner sh
ID: 1998990 • Letter: A
Question
A spherical capacitor consists of two concentric conducting shells. The inner shell has a radius ra=12 cm and carries a charge -24nC. The outer shell has radius rb=18cm. Determine a) capacitance in pf b) energy stored in the capacitor J c) energy density at r=15cm A spherical capacitor consists of two concentric conducting shells. The inner shell has a radius ra=12 cm and carries a charge -24nC. The outer shell has radius rb=18cm. Determine a) capacitance in pf b) energy stored in the capacitor J c) energy density at r=15cm a) capacitance in pf b) energy stored in the capacitor J c) energy density at r=15cmExplanation / Answer
(A) C = 4 pi e0 a b / (b - a)
C = (4 x pi x 8.854 x 10^-12 x 0.12 x 0.18) / (0.18 - 0.12)
C = 40 x 10^-12 F Or 40 pF
(B) energy stored , U = Q^2 / 2 C
= (24 x 10^-9)^2 / (2 x 40 x 10^-12)
= 7.2 x 10^-6 J
(C) volume = 4 pi ( 0.18^3 - 0.12^3) / 3
= 0.01719
energy density = (7.2 x 10^-6) / (0.01719) = 4.19 x 10^-4 J / m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.