A sinusoidal wave traveling in the negative x direction (to the left) has an amp
ID: 2099485 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave traveling in the negative x direction (to the left) has an amplitude of 17.0 cm, a wavelength of 31.0 cm, and a frequency of 15.0 Hz. The transverse position of an element of the medium at t = 0, x = 0 is y = ?3.00 cm, and the element has a positive velocity here. We wish to find an expression for the wave function describing this wave. (b) Find the angular wave number k from the wavelength. ___________ rad/m (c) Find the period T from the frequency. ____________ s (d) Find the angular frequency ?. ___________ rad/s (e) Find the wave speed v. ___________ m/s (f) From the information about t = 0, find the phase constant . __________ rad (g) Write an expression for the wave function y(x, t). (Use the following as necessary:x and t.) y(x, t) = ________________ Please provide ALL numerical answers for 5 star "Lifesaver" ratingExplanation / Answer
b. wavw number k = 2pi/Lambda = 2*3.14/0.31 = 20.25 rad/m
c. T = 1/f = 1/15 = 0.0667 s
d. ang freq w = 2 pi f = 2*3.14*15 = 94.2 rad/s
e. V = lf = 0.31* 15 = 4.65 m/s
f. phase constant = -10.08 deg
g. Y (x,t ) = -3 sin (Kx-wt + phi) = -3 sin (20.25 * x - 94.2 * 0.0667- 10.08 )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.