A sinusoidal transverse wave is traveling along a string in the negative directi
ID: 1656030 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave is traveling along a string in the negative direction of an x axis. The figure shows a plot of the displacement as a function of position at time t = 0: the y intercept is 4.0 cm. The string tension is 4.8 N, and its linear density is 34 g/m. Find the (a) amplitude, (b) wavelength, (c) wave speed, and (d) period of the wave. (e) Find the maximum transverse speed of a particle in the string. If the wave is of the form y(x, t) = y_m sin (kx - omega t + phi), what are (f) k, (g) omega, and (h) phi, and (i) the correct choice of sign in front of omega? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number Units (e) Number Units (f) Number Units (g) Number Units (h) Number UnitsExplanation / Answer
A) Amplitude :
The amplitude of the sinusoidal transverse wave is the maximum elongation from the x axis:
A = 5 cm
B) Wavelength :
and its wavelength is the distance between two consecutive maxima
lambda = 4*10 = 40 cm
C) wave speed :
Wave Speed = Sqrt(T/mu)
Wave speed = sqrt(4.8/0.034) = 11.882 m/s
D) Period of the wave :
T = 1/f
we know
f = v/lambda
T = lambda/v = 0.4/11.882 = 0.03366 sec
Please post separate question for the other parts.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.