A sinusoidal transverse wave is traveling along a string toward decreasing x . T
ID: 1329444 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave is traveling along a string toward decreasing x. The figure below shows a plot of the vertical (y) displacement of the string as a function of position along the string (x) at time t = 0. The x axis is marked in increments of 5 cm and the y axis is marked in increments of 1 cm. The string tension is 4 N, and its linear density is 24 g/m.
(a) Find the amplitude.
5cm
(b) Find the wavelength.
.40m
(c) Find the wave speed.
12.91m/s
(d) Find the period of the wave.
30.98ms
(e) Find the maximum speed of a particle in the string.
10.166m/s
(f) Find the maximum size of the transverse acceleration of a particle on the string, and indicate when it occurs:
2067.34 m/s2
(f) Complete the equation describing the traveling wave, in whichx and y are in meters and t is inseconds.y(x, t) = .05m sin( 15.7 m-1 x +203.34 s-1 t + .927rad)
vy(x,t) = (10.166m/s) cos ( _?_ m-1 x (+/-?) _?_ s-1 t + _?_ rad )
ay(x,t) = (_?_m/s2) sin ( _?_ m-1 x (+/-?) _?_ s-1 t + _?_ rad )
Explanation / Answer
a) amplitude = A = 5 cm
b)
wavelength = 4*5 = 20 cm
c)
v = sqrt(T/u)
v = sqrt(4/0.024) = 13 m/s
(d)
T = wavelength/v = 0.2/13 = 15.4 ms
(e)
Vmax = A*w = A*2*pi/T
Vmax = 0.05*2*pi/0.0154 = 20.4 m/s
(f)
a = w^2*A = 4*pi2*A/T2 = 0.05*4*pi2/0.01542 = 8323.2 m/s2
(g)
Vy = 10.66m/s cos (15.7m-1 + 203.34 s-1 + 0.927 rad )
amax = w*Vy = 203.34*10.66 = 2167.6 m/s2
ay = -2167.6 m/s2 sin(15.7 m-1 + 203.34s-1 + 0.927 rad )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.