A rotating uniform-density disk of radius 0.6 m is mounted in the vertical plane
ID: 2099178 • Letter: A
Question
A rotating uniform-density disk of radius 0.6 m is mounted in the vertical plane. The axle is held up by supports that are not shown, and the disk is free to rotate on the nearly frictionless axle. The disk has mass 5.8 kg. A lump of clay with mass 0.5 kg falls and sticks to the outer edge of the wheel at location A,
Explanation / Answer
m= 0.5 kg , M = 5.8 kg a). L= mvr +I*w => L= o.5* 8*0.6 + (5.8* 0.6^2)/2 *0.83 = 3.267 kg.m2/s b). since no external torque is acting, so the combined angular momentum will be same equal to 3.267 kg.m2/s c). from conservation of angular momentum; (mr^2/2 +Mr^2/2)w = 3.267 => w = 2.88 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.