Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rope is used to pull a 3.57 kg block at constantspeed 4.86 m along a horizonta

ID: 1674974 • Letter: A

Question

A rope is used to pull a 3.57 kg block at constantspeed 4.86 m along a horizontal floor. Theforce on the block from the rope is 7.82 Nand is directed 15° above the horizontal. (a) What is the work done by the rope'sforce?
1 J

(b) What is the increase in the thermal energy of the block-floorsystem?
2 J

(c) What is the coefficient of kinetic friction between the blockand floor?
3 A rope is used to pull a 3.57 kg block at constantspeed 4.86 m along a horizontal floor. Theforce on the block from the rope is 7.82 Nand is directed 15° above the horizontal. (a) What is the work done by the rope'sforce?
1 J

(b) What is the increase in the thermal energy of the block-floorsystem?
2 J

(c) What is the coefficient of kinetic friction between the blockand floor?
3 A rope is used to pull a 3.57 kg block at constantspeed 4.86 m along a horizontal floor. Theforce on the block from the rope is 7.82 Nand is directed 15° above the horizontal. (a) What is the work done by the rope'sforce?
1 J

(b) What is the increase in the thermal energy of the block-floorsystem?
2 J

(c) What is the coefficient of kinetic friction between the blockand floor?
3 (a) What is the work done by the rope'sforce?
1 J

(b) What is the increase in the thermal energy of the block-floorsystem?
2 J

(c) What is the coefficient of kinetic friction between the blockand floor?
3

Explanation / Answer

m = 3.57 kg, d = 4.86 m, F = 7.82 N, = 15° a) W = Fdcos = 36.7 J b) E = W = 36.7 J c) friction force f = Fcos normal force N = mg - Fsin = f/N = Fcos/(mg - Fsin) = 0.229

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote