A 900 Hz sound wave is produced on the source side of the tube shown in the figu
ID: 2098055 • Letter: A
Question
A 900 Hz sound wave is produced on the source side of the tube shown in the figure. The sound travels to the right along both the straight and the curved path to a detector.
(a) What is the smallest value of r such that a minimum in sound intensity will be heard at the detector end?
(b) What are the two smallest values of r such that a maximum in sound intensity will be heard at the detector end?
Please show your detailed work so that I can understand how to do the problem and I will rate you 5 stars.
Explanation / Answer
P=Path diff = pi*R-R=(pi-1)R.
Min------P=L (wavelength)=V/f=0.337m.
=>R=0.176m
Max-----P=L/2,3L/2.
R=0.088m,0.264m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.