This picture shows a light source at point A, at the top left of the picture. Th
ID: 2097747 • Letter: T
Question
This picture shows a light source at point A, at the top left of the picture. The light which refracts into the lower medium eventually reaches point B, at the bottom right of the picture. Point A is located at x = 0 m, y = +5 m, and point B is located at x = +10 m, y = -5 m. The upper medium is air, with an index of refraction of n = 1.00. The interface separating the two media lies along the line y = 0. Take the speed of light in vacuum to be 3.00 x 10^8 m/s. An interesting fact about light is that the path it takes from A to B always minimizes the total light travel time. In other words, any other path from A to B, including the shortest-distance path, would take the light more time. One can show that this is equivalent to Snell's law. In the case shown in the picture, the time it takes the light to travel from point A to the green point, on the interface, is 29.0 ns. In other words, the part of the trip that is trhough air takes 29.0 ns.
a. If the light traveled in a striaght line from A to B (half of the distance through air and half through the lower medium), how long would it take?
Explanation / Answer
speed of sound in air = 3*10^8 m/s
source to green dot length = 29*10^-9 *3*10^8 = 8.7 m
from green dot to point b = 5.77 m..............use pythagoras theorm
refractive index for the second medium = sin i/sin r = 1.63
velocity of light in second medium =(3*10^8)/1.63 =1.84*10^8 m/s
time taken to move in secound medium = 5.77/1.84*10^8 = 31.3 ns
so total time = 60.35 ns
now if light travels in straight pat from a to b it would travel 7.07 m in each mediun
time taken = 7.07/(3*10^8) + 7.07 /1.84*10^8 = 61.9 ns
61.9 > 60.35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.