A circular loop of wire of radius 20 cm caries a current of 5A. A positively cha
ID: 2097075 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of radius 20 cm caries a current of 5A. A positively charged particle with velocity perpendicular to the plane of the loop passes directly through the center of the loop. What is the force on the charged particle the instant it passes through the center? (The magnetic field at the center of a circular loop is B=?oi/(2r) where ?o=4?x10-7 T.m/A)(Caution! Consider the direction of the dipole moment and compare it to the direction that the charge is moving!!!)
Answer ? N ? x10-6 N 0.5? x10-6 N 0 N A circular loop of wire of radius 20 cm caries a current of 5A. A positively charged particle with velocity perpendicular to the plane of the loop passes directly through the center of the loop. What is the force on the charged particle the instant it passes through the center? (The magnetic field at the center of a circular loop is B=?oi/(2r) where ?o=4?x10-7 T.m/A)
(Caution! Consider the direction of the dipole moment and compare it to the direction that the charge is moving!!!)
? N ? x10-6 N 0.5? x10-6 N 0 N ? N ? x10-6 N 0.5? x10-6 N 0 N
Explanation / Answer
B=uoI/2pir =(4pi*10^-7)*5/2*0.2
B=1.57*10^-5 T
L=2pir =2pi*0.2 =0.4pi
F=BIL =1.57*10^-5*0.4pi*5
F=pi*10^-5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.