A circular loop of wire of radius 12.3 cm is placed in a magnetic field directed
ID: 1553502 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of radius 12.3 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. If the field decreases at the rate of 0.470 T/s in some time interval, what is the magnitude of the emf induced in the loop during this interval?
My Notes o Ask Your Teacher points SerCP920-P012 A circular loop of wire of radius 12.3 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. lf the field decreases at the rate of 0.470 T/s In some time interval, what is the magnitude of the emf induced In the loop during this interval? Need Help? Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
-dB/dt = 0.47 T/s
r = 12.3 cm
from faradays law
induced emf = change in magnetic fluz
V = -AdB/dt
V = 3.14*0.123^2*0.47
V = 0.022 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.