An emf is induced in a conducting loop of wire 1.48m long as its shape is change
ID: 2095283 • Letter: A
Question
An emf is induced in a conducting loop of wire 1.48m long as its shape is changed from square to circular. Find the average magnitude of the induced emf if the change in shape occurs in 4.21s and the local 0.135T magnetic field is perpendicular to the plane of the loop. (answer in V) An emf is induced in a conducting loop of wire 1.48m long as its shape is changed from square to circular. Find the average magnitude of the induced emf if the change in shape occurs in 4.21s and the local 0.135T magnetic field is perpendicular to the plane of the loop. (answer in V)Explanation / Answer
flux=B.A
so,
s=1.48/4
=0.37 m
2*pi*r=1.48
or r=0.2355 m
so EMF=BdA/dt
=1.199*10^-3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.