An elevator moves downward in a tall building at a constant speed of 4.25 m/s. E
ID: 1651673 • Letter: A
Question
An elevator moves downward in a tall building at a constant speed of 4.25 m/s. Exactly 5.05 s after the top of the elevator car passes a bolt loosely attached to the wall of the elevator shaft, the bolt falls from rest. (a) At what time does the bolt hit the top of the still-descending elevator? (Assume the bolt is dropped at t = 0 s.) s (b) Estimate the highest floor from which the bolt can fall if the elevator reaches the ground floor before the bolt hits the top of the elevator. (Assume 1 floor 3 m.)Explanation / Answer
According to the question
We know that
Pos_el = v0*t
Pos_el = 4.25*t + 4.25*5.05
Then,
Pos_bolt = 1/2*a*t^2 = 4.9t^2
Technically, both those functions should be negative, but whatever.
Then,
4.25t + 4.25*5.05 = 4.9t^2
t = 5.143
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.