An elevator cab and its load have a combined mass of 1600 kg. Find the tensions
ID: 1412282 • Letter: A
Question
An elevator cab and its load have a combined mass of 1600 kg. Find the tensions in the supporting cable when the cab, originally moving downward at 12 m/s, is brought to rest with constant acceleration in a distance of 42 m. The figure shows two blocks connected by a cord (of negligible mass) that passes over a friction less pulley (also of negligible mass). The arrangement is known as Atwood's machine. One block has mass m_1 = 1.30 kg: the other mass m2 = 2.80 kg. What are the magnitude of the block's acceleration and the tension in the cord?Explanation / Answer
here,
combined mass of elevator , m = 1600 kg
initial speed , u = 12 m/s
distance , s = 42 m
let the accelration be a
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2* a * s
0 - 12^2 = - 2 * a * 42
a = 1.71 m/s^2
let the tension in the string be t
t - m * g = m * a
t = 1600 * ( 9.8 + 1.71)
t = 18416 N
the tension in the string is 18416 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.