An elemental analysis of a compound containing carbon, hydrogen and nitrogen was
ID: 1001277 • Letter: A
Question
An elemental analysis of a compound containing carbon, hydrogen and nitrogen was known to have a C:H ratio of 3: 4 and a C:N ratio of 6:1. What is the empirical formula of the compound? CHN C_3H_4N_6 C_6H_8N_6 C_6H_8N 563.2 milligrams of Ca_3(PO_4)_2 corresponds to how many millimoles of Ca_3(PO_4)_2? 1816 millimoles 181.6 millimoles 18.16 millimoles 1.816 millimoles How many moles of oxygen atoms (O) are there in 1.34 moles of manganese (VII) oxide (MM = 221.81)? 34.3 moles 9.38 moles 2.68 moles 0.191 molesExplanation / Answer
For number 9:
The answer will be d), as carbon and nitrogen do share a 6 on 1 ratio, and carbon and hydrogen share a 6:8 ratio, which simplified is a 3:4 ratio.
For number 10:
Molar mass = 310.17 g/mol = 310.17 mg/mmol
We have 563.2 milligrams:
563.2 mg * (1mmol / 310.17 mg) = 1.8158 mmol, letter d)
For number 11:
Each mole of oxide has 7 moles of oxygen:
7 * 1.34 = 9.38 moles of O
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.