To stretch a certain spring by 2.30cm from its equilibrium position requires 7.0
ID: 2094546 • Letter: T
Question
To stretch a certain spring by 2.30cm from its equilibrium position requires 7.00J of work. a) What is the force constant of this spring? b) What was the maximum force required to stretch it by that distance? A 72.0-kg swimmer jumps into the old swimming hole from a diving board 3.70m above the water. a) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he just holds his nose and drops in b) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he bravely jumps straight up (but just beyond the board!) at 2.95m/s c) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he manages to jump downward at 2.95m/s To stretch a certain spring by 2.30cm from its equilibrium position requires 7.00J of work. a) What is the force constant of this spring? b) What was the maximum force required to stretch it by that distance? A 72.0-kg swimmer jumps into the old swimming hole from a diving board 3.70m above the water. a) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he just holds his nose and drops in b) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he bravely jumps straight up (but just beyond the board!) at 2.95m/s c) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he manages to jump downward at 2.95m/s A 72.0-kg swimmer jumps into the old swimming hole from a diving board 3.70m above the water. a) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he just holds his nose and drops in b) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he bravely jumps straight up (but just beyond the board!) at 2.95m/s c) Use energy conservation to find his speed just he hits the water if he manages to jump downward at 2.95m/sExplanation / Answer
W = 1/2 k x^2
7 = 0.5*k*(2.3E-2)^2
k=26465
b) F = kx = 26465*2.3E-2=608.7 N
problem 2
a) Ei = Ef
m gh = 1/2 mv^2
9.81*3.7 = 0.5*v^2
v=8.52 m/s
b) 1/2 mv^2 + mgh = 1/2 mv^2
9.81*3.8 + 0.5*2.95^2 = 0.5*v^2
v=9.12 m/s
c) same as b) 9.12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.