To standardize a solution of NaOH, one uses a primary standard called potassium
ID: 941928 • Letter: T
Question
To standardize a solution of NaOH, one uses a primary standard called potassium hydrogen phthalate. It is a monoproctic acid that can be obtained extremely pure and dried to a constant weight. It has a molar mass of 204.33 g/mol. suppose you weigh out 0.556 g of KHP and dissolve it in water. It requires 14.48 mL of NaOH solution to reach the endpoint. What is the concentration of the NaOH solution?
The NaOH solution from above is used to titrate a diproctic acid solution of unknown concentration. 25.00 mL of the acid solution requires 26.54 mL of NaOH solution. What is the concentration of the acid solution?
Explanation / Answer
Molarity= Mole/ vol. of sol. in ltr.
or Molarity= wt./ mol. wt. * vol. of sol. in ltr.
Molarity= 0.556 / 204.33 x 0.01448= 0.1879 M
use M1V1=M2V2
M acid= (MV) base/ V acid= 0.1879 M * 26.54 mL / 25 mL= 0.19949 M is the concentration of the acid solution OR 0.099748 M for diprotic acid.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.