To solve stoichiometry problems, you must always calculate numbers of moles. Rec
ID: 549534 • Letter: T
Question
To solve stoichiometry problems, you must always calculate numbers of moles. Recall that molarity, M, is equal to the concentration in moles per liter: M=mol/L.
2AgNO3(aq)+CaCl2(aq)2AgCl(s)+Ca(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.55 L of a 0.183 M solution of silver nitrate?
Express your answer with the appropriate units.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
The reaction described in Part A required 3.24 L of calcium chloride. What is the concentration of this calcium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
To solve stoichiometry problems, you must always calculate numbers of moles. Recall that molarity, M, is equal to the concentration in moles per liter: M=mol/L.
When solutions of silver nitrate and calcium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation2AgNO3(aq)+CaCl2(aq)2AgCl(s)+Ca(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.55 L of a 0.183 M solution of silver nitrate?
Express your answer with the appropriate units.
Hints
mass of AgCl =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
The reaction described in Part A required 3.24 L of calcium chloride. What is the concentration of this calcium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Hints
SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
A)
volume = 1.55 L
we have below equation to be used:
number of mol ,
n = Molarity * Volume
= 0.183*1.55
= 0.2837 mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 2 mol of AgNO3 reacts, 2 mol of AgCl is formed
mol of AgCl formed = (2/2)* moles of AgNO3
= (2/2)*0.2837
= 0.2837 mol
Molar mass of AgCl = 1*MM(Ag) + 1*MM(Cl)
= 1*107.9 + 1*35.45
= 143.35 g/mol
we have below equation to be used:
mass of AgCl = number of mol * molar mass
= 0.2837*1.434*10^2
= 40.7 g
Answer: 40.7 g
B)
we have the Balanced chemical equation as:
2 AgNO3 + CaCl2 ---> AgCl + 2 Ca(NO3)2
Here:
M(AgNO3)=0.183 M
V(AgNO3)=1.55 L
V(CaCl2)=3.24 L
According to balanced reaction:
1*number of mol of AgNO3 =2*number of mol of CaCl2
1*M(AgNO3)*V(AgNO3) =2*M(CaCl2)*V(CaCl2)
1*0.183*1.55 = 2*M(CaCl2)*3.24
M(CaCl2) = 0.0438 M
Answer: 0.0438 M
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.