A U-shaped wire is placed parallel to the page. A magnetic field of 5 T points o
ID: 2092780 • Letter: A
Question
A U-shaped wire is placed parallel to the page. A magnetic field of 5 T points out of the page. A movable wire is placed on the U-shaped wire and moved at a constant velocity of 18 m/s. The wire has a resistance of 4.5 Ohm. Calculate the induced EMF in the loop. EMF= V In what direction does the current flow in the loop? How much force is needed to keep the wire moving at a constant speed of 18 m/s? F= N Calculate the rate at which work must be done to keep the wire moving at 18 m/s. HINT: Rate of work = (energy)/(time). UNITS? P= WExplanation / Answer
a)
emf = Blv = 5*0.3*18 = 27 V
b) direction = clockwise
c)force = 5*27*0.3/4.5 = 9N
d) rate = 9*18 = 162 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.