A Treasury bill purchased in December 2015 has 55 days until maturity and a bank
ID: 2650488 • Letter: A
Question
A Treasury bill purchased in December 2015 has 55 days until maturity and a bank discount yield of 2.48 percent. Assume a $100 face value.
a.
What is the price of the bill as a percentage of face value? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 3 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Price %
b.
What is the bond equivalent yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 3 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Bond equivalent yield %
Explanation / Answer
Answer:
Given :
Bank Discount Yield =2.48% =0.0248
Days to maturity = 55
Face value = $100
Bank Discount Yield = [(par value - purchase price)/par value] * [360/days to maturity]
Hence ,
0.0248 =[(100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.