A U-shaped tube open to the air at both ends contains some mercury. A quantity o
ID: 1500039 • Letter: A
Question
A U-shaped tube open to the air at both ends contains some mercury. A quantity of water is carefully poured into the left arm of the U-shaped tube until the vertical height of the water column is 20.0 cm .
Part A
What is the gauge pressure at the water-mercury interface?
1960
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Calculate the vertical distance h from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm.
A U-shaped tube open to the air at both ends contains some mercury. A quantity of water is carefully poured into the left arm of the U-shaped tube until the vertical height of the water column is 20.0 cm .
Part A
What is the gauge pressure at the water-mercury interface?
p =1960
PaSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Calculate the vertical distance h from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm.
Explanation / Answer
A) gauge pressure = rho_water*g*h1
= 1000*9.8*0.2
= 1960 pa
B) let h2 is height of the mercury column in right side of the tube above water level in left side of the tube.
P_aguge = rho_mercury*g*h2
h2 = P_gauge/(rho_mercury*g)
= 1960/(13600*9.8)
= 0.0147 m
so, vertical distance h from the top of the mercury in the right-hand arm of the tube to the top of the water in the left-hand arm
delta_h = h1 - h2
= 0.2 - 0.0147
= 0.1853 m or 18.53 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.