The ballistic pendulum of mass m p = 0.125kg catches a horizontally fired bullet
ID: 2091696 • Letter: T
Question
The ballistic pendulum of mass mp= 0.125kg catches a horizontally fired bullet of mass mb= 0.00805kg in a perfectly inelastic collision, where the bullet and pendulum arc upward together to a maximum angle of ? = 32.8o. Knowing that the arm length to center of mass of the pendulum is L = 0.236m, (a) then what was kinetic energy of the bullet/pendulum system immediately after impact? (b) What was the velocity of the bullet/pendulum system immediately after impact? (c) Knowing that momentum is conserved, what was the initial velocity of the bullet? (d) Find the value for the kinetic energy of the bullet/pendulum system just after impact divided by the kinetic energy of the bullet just before impact, i.e., find K(b+p)/Kb.
Answers for (a) J (b) m/s (c) m/s
Thanks.
Explanation / Answer
a)
K.E = ((0.125+0.00805)*9.8*0.236*(1-cos(32.8 degrees))) = 0.049 J
b)
velocity = sqrt(2*9.8*0.236*(1-cos(32.8 degrees))) = 0.859 m/s
c)
initial velocity = (0.125+0.00805)*0.859/0.00805 = 14.2 m/s
d)
K.E after/K.E before = (0.125+0.00805)*0.859^2/(0.00805*14.2^2) = 0.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.