The balanced chemical equation for the reaction is given. 2 CH 3 NO 2 (l) + 3/2
ID: 700184 • Letter: T
Question
The balanced chemical equation for the reaction is given.
2 CH3NO2 (l) + 3/2 O2 ------> 2 CO2 (g) + 3 H2O (g) + N2 (g); H0rxn = -1418 kJ
The above statement should read the heat released for reaction of 2 mole(s) of nitromethane.
Molar mass of CH3NO2 = (1*12.01 + 3*1.008 + 1*14.0067 + 2*15.9994) g/mol = 61.0395 g/mol.
Mole(s) of CH3NO2 corresponding to 6.39 kg = (6.39 kg)*(1000 g/1 kg)*(1 mole/61.0395 g) = 104.6863 mole.
Heat released corresponding to reaction of 104.6863 mole CH3NO2 = (-1418 kJ)*(104.6863 mole/2 mole) = -74222.5867 kJ (ans).
Explanation / Answer
Part A Nitromethane (CH3NO2) burns in air to produce significant amounts of heat. 2CH3 NO2 (I) + 3/22 (g) 2CO2(g) 3H2O(g)N2 (g) Arron =-1418 kJ How much heat is produced by the complete reaction of 6.39 kg of nitromethane? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.