Four identical charged particles (q = +11.0 mu C) are located on the corners of
ID: 2089775 • Letter: F
Question
Four identical charged particles (q = +11.0 mu C) are located on the corners of a rectangle as shown in the figure below. The dimensions of the rectangle are L = 65.0 cm and W = 16.0 cm. Calculate the change in electric potential energy of the system as the particle at the lower left corner in the figure is brought to this position from infinitely far away. Assume the other three particles in the figure below remain fixed in position. If you know the electric potential at a particular point, how do you calculate the change in electrostatic potential energy if a charge is brought to that point? JExplanation / Answer
V at lower left corner=sum(kq/r)=kq*(1/0.65+1/0.16+1/sqrt(0.16^2+0.65^2))=9.19*10^5V Potential energy=q*V=10.11J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.