A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2089630 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 472-mile trip in a typical midsize car produces about 4.33 x 109 J of energy. How fast would a 22.9-kg flywheel with a radius of 0.582 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
I for disc = mR^2 /2
= 22.9 * 0.582 *0.582 /2 = 3.8783
energy = 1/2 I W^2
4.33 x 10^9 = 0.5*3.8783 * W^2
W = 47253.41 radians/sec
= 451236.89 rev/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.