Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flywheel in a motor is spinning at 560 rpm when a power failure suddenly occur

ID: 1442650 • Letter: A

Question

A flywheel in a motor is spinning at 560 rpm when a power failure suddenly occurs. The flywheel has mass 40.0 kg and diameter 75.0 cm . The power is off for 38.0 s , and during this time the flywheel slows down uniformly due to friction in its axle bearings. During the time the power is off, the flywheel makes 210 complete revolutions.  

A) At what rate is the flywheel spinning when the power comes back on?

B) How long after the beginning of the power failure would it have taken the flywheel to stop if the power had not come back on, and how many revolutions would the wheel have made during this time?

Explanation / Answer

theta = revolution x 2pi = 210 x 2pi = 420 pi

w = theta / t = 420 pi / 38 = 11.05 pi rad/s

alpha = w / t = 11.05 pi / 38 = .91 rad/s^2

wo = 560 rpm = 560 / 60 = 9.33 rps = 58.64 rad/s

(A) w = wo - alpha t

w = 58.64 - (.91 x 38)

w = 24.06 rad/s

(B) w = wo - alpha t

0 = 58.64 - .91 t

t = 64.43 sec

w^2 = wo^2 - 2 alpha theta

(58.64)^2 = (2 x .91 x theta)

theta = 1889.36 rad

2 pi rad = 1 rev

1889.36 rad =>   1889.36 / (2 x pi) = 300.7 revolutions

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote