1. Two protons are a distance 4. 10-9 m apart. What is the electric potential en
ID: 2089369 • Letter: 1
Question
1. Two protons are a distance 4. 10-9 m apart. What is the electric potential energy of the system consisting of the two protons? (J) 2. A proton and an electron are a distance 4. 10-9 m apart. What is the electric potential energy of the system consisting of the proton and the electron?(J) Which of the following statements are true? If any two charged particles are released from rest, they will spontaneously move in the direction in which the potential energy of the system will be decreased. In some situations charged particles released from rest would move in a direction that increases electric potential energy, but not in other situations. If released from rest two protons would move closer together, increasing the potential energy of the system. (can be more than one!) please help me due tonight!Explanation / Answer
V = Q/r4??0
So sub in your values,
V = what you need to find
Charge of protons = 2 x 1.6 x 10^-19
V = 2 x 1.6 x 10^-19 / (4? x 8.85 x 10^-12 x 4 x 10^-9 )
= 4.45 x 10^-2 (volts)
So, in terms of energy, E=VQ = 4.45x10^-2 x 2 x 1.6 x 10^-19
= 2.3 x 10^-21 J
That is what I get, as Q is the size of teh charge which in our case is two protons.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.