A solid cylinder is concentric with a straight pipe. The cylinder is 0.5 m long
ID: 2088726 • Letter: A
Question
A solid cylinder is concentric with a straight pipe. The cylinder is 0.5 m long and has an outside diameter of 8 cm. The pipe has an inside diameter of 8.5 cm. The annulus between the cylinder ad the pipe contains stationary oil. The oil has a specific gravity of 0.92 and a kinematic viscosity of 5.57 x 10-4 m2/s. Most nearly, what is the force needed to move the cylinder along the pipe at a constant velocity of 1 m/s? A solid cylinder is concentric with a straight pipe. The cylinder is 0.5 m long and has an outside diameter of 8 cm. The pipe has an inside diameter of 8.5 cm. The annulus between the cylinder ad the pipe contains stationary oil. The oil has a specific gravity of 0.92 and a kinematic viscosity of 5.57 x 10-4 m2/s. Most nearly, what is the force needed to move the cylinder along the pipe at a constant velocity of 1 m/s?Explanation / Answer
specfic gravity of oil=denity of oil/denity of standerd fluid
0.92*1000=density of oil
920 kg/m-3
kinematic visocity =dynamic visocity/density ,5.57*10-4*920=0.51 (NS/M-20 )
from newton law of visocity =u*du/dy(dy=0.5cm)
0.51* (1/5*10-2)=10.2(
area of cylinder=2*3.14*4*.5
=0.1256
shear stress=force/area
.1256*10.2=1.28Newton
hence force=1.28n answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.