A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented
ID: 1269072 • Letter: A
Question
A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented horizontally. A rope is wound around the cylinder and its free end is attached to a block of mass 74.0 kg that rests on a platform. The cylinder has a mass of 205 kg and a radius of 0.370 m. Assume that the cylinder can rotate about its axis without any friction and the rope is of negligible mass. The platform is suddenly removed from under the block. The block falls down toward the ground and as it does so, it causes the rope to unwind and the cylinder to rotate.
(a) What is the angular acceleration of the cylinder? rad/s2
(b) How many revolutions does the cylinder make in 5 s? rev
(c) How much of the rope unwinds in this time interval?
Explanation / Answer
Part A)
For the hanging mass, the sum of forces is
mg - T = ma
(74)(9.8) - T = 74(a)
T = 725.2 - 74a
For the pulley
torque = I(alpha)
Torque = Tr
I = .5mr2 and alpha = a/r, so...
Tr = .5mr2a/r which simplifies to
T = .5ma
Set the T's equal
.5(205)a = 725.2 - 74a
a = 4.11 m/s2
alpha = a/r = 4.11/.37
alpha = 11.1 rad/s2
Part B)
Theta = wot + .5(alpha)(t2)
Theta = (.5)(11.1)(5)2
Theta = 138.8 rad
For rev, divide by 2pi
That is 22.1 revs
Part C)
Length = 22.1 circumferences
22.1(2)(pi)(.37) = 51.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.