The sliding bar has a length of 0.500 m and moves at 2.00 m/s in a magnetic fiel
ID: 2075200 • Letter: T
Question
The sliding bar has a length of 0.500 m and moves at 2.00 m/s in a magnetic field of magnitude 0.250 The resistance in the circuit is 0.500 Ohm a) Find the induced voltage in the moving bar b) Find the current in the circuit and the power dissipated in the resistor c) Calculate the magnitude and direction of the magnetic force on the bar (due to the current going through the bar). d What applied force F_app is needed so that the bar moves at constant speed? e) What power is supplied by F_app? Compare to the power dissipated in the resistor calculated in c)Explanation / Answer
a)
Induced voltage , E = BLv
= 0.25*0.5*2
= 0.25 V
b)
Current, I = V/R
= 0.25/0.5 = 0.5 A <---answer
Powre dissipated, P = I^2*R = 0.5^2*0.5 = 0.125 W
c)
Magnetic force , F = BIL
= 0.25*0.5*0.5
= 0.0625 N
direction of magnetic force = towards left (due to current towards up and then using Fleming's Left Hand Rule we can find the dircetion of force)
d)
Applied force, Fapp must be applied opposite to the magnetic force
So, Fapp will be directed towards right
e)
Power supplied, P = Fapp*v = 0.0625*2 = 0.125 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.