The sketch below shows an open queuing system with three stations. External arri
ID: 3224944 • Letter: T
Question
The sketch below shows an open queuing system with three stations. External arrivals to stations one to three occur at the Poisson rates of 5/hr, 7/hr and 10/hr respectively. 70% of the arrivals to workstation 1 leave the system while 30% proceed to work station 2. 10% of the workstation 2 arrivals are recycled back to workstation 1 while 90% proceed to work station 3. 85% complete service at workstation 3 and leave the system while 15% cycle back to workstation 2. The characteristics and service rates for each queue are given in the table below. Compute the number of customers waiting at each work station and the overall average waiting time in the system.Explanation / Answer
Let ,
External arrival rate for queue 1 = R1 = 5 /hr
External arrival rate for queue 2 = R2 = 7 /hr
External arrival rate for queue 3 = R3 = 10 /hr
Effective arrival rate for queue 1 = A1
Effective arrival rate for queue 2 = A2
Effective arrival rate for queue 3 = A3
Now we can form the equation
A1 = R1 + 0.1A2
or, A1 = 5 + 0.1A2 ........[Equ1]
A2 = R2 + 0.3A1 + 0.15A3
or, A2 = 7 + 0.3A1 + 0.15A3 ........[Equ2]
A3 = R3 + 0.9A2
or, A3 = 10 + 0.9A2 ........[Equ3]
A1 = 5 + 0.1A2 ........[Equ1]
A2 = 7 + 0.3A1 + 0.15A3 ........[Equ2]
A3 = 10 + 0.9A2 ........[Equ3]
Substituting the Value of A3 from Equ3 in Equ2
A2 = 7 + 0.3A1 + 0.15( 10 + 0.9A2) = 7 + 0.3A1 + 1.5 + 0.135A2
or , 0.865A2 - 0.3A1 = 8.5 ........[Equ2]
A1 = 5 + 0.1A2 ........[Equ1]
0.3Equ1 + Equ2
0.865A2 = 8.5 + 1.5 + 0.03A2
0.865A2 = 8.5 + 1.5 + 0.03A2
A2 = 11.976
A1 = 5 + 0.1A2 = 5 + 0.1*11.976 = 6.1976
A3 = 10 + 0.9A2 = 20.7784
Hence the no. of costumers waiting at queue 1 = A1 / (S1 - A1) = 6.1976 / (10 - 6.1976 ) = 1.63 costumers
Hence the no. of costumers waiting at queue 2 = A2 / (S2 - A2) = 11.976 / ( 7 -11.976) . The value is negative hence no costumer is waiting in queue 2
Hence the no. of costumers waiting at queue 3 = A3 / (S3 - A3) = 20.7784 / (9-20.7784). The value is negative hence no costumer is waiting in queue 3
Waiting time for queue 2 and queue 3 = 0
Hence the overall waiting time of the system is the waiting time for queue 1 = 1 / (10 - 6.1976 )
= 0.263 hour = 15.78 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.